Jak správně vybrat matraci

Jak správně vybrat matraci?

Spánek je pro naše tělo a mysl nesmírně důležitý. Abychom se cítili vzhůru plně energizovaní, potřebujeme kvalitní spánek, který je hluboký, nepřerušovaný a trvá dostatečně dlouho. Každý z nás má jiné potřeby, pokud jde o spánek, a je důležité pochopit, jak může typ naší matrace ovlivnit kvalitu našeho spánku.

Typ matrace, na které spíme, může mít značný dopad na to, jak dobře se nám daří usnout a na kvalitu spánku po celou noc. Při výběru matrace bychom měli zvážit několik faktorů.

1)Účel využívání (každodenní nebo občasné)

- Pro pravidelné a dlouhodobé používání jsou určeny matrace z latexové pěny, taštičkové (boxspring) matrace.

- Z HR pěny, sendvičové a pružinové matrace jsou kompromis mezi užitnou hodnotou a jejich pořizovací cenou.

- K příležitostnému spaní stačí matrace z PUR pěny.

 

2)Tvrdost matrace a materiál. Tvrdost u matrací máme uvedenou v rozsahu 1-5

- Nejměkčí matrace jsou latexové nebo matrace ze studených pěn. Velmi oblíbené jsou matrace s použitím paměťových pěn nebo topperů (krycí matrace, matracový top, přistýlka, „čabraka“ – svrchní matrace). Tyto matrace se dobře přizpůsobují tělu, zabraňují otlakům. Uvítají je senioři nebo osoby trpící kloubovými potížemi.

- Nejčastěji jsou používány středně tuhé matrace, které udržují páteř v rovině. Jedná se o pěnové, sendvičové, pružinové a taštičkové (boxspring) matrace.

- Tužší matrace bývají často vyztuženy kokosovým rounem, které matracím dodá nejen vyšší tuhost, ale také prodyšnost.

- Nejtvrdší matrace jsou určeny osobám vyšší váhové kategorie. Speciální profilování a volba pěn s vyšší objemovou hustotou umožňují vyrábět matrace s větším počtem anatomických zón pro lepší spánek.

Více zónové matrace lze taky vyrobit u taštičkových (boxspring) matrací. Zóny vytváříme kombinací různých tuhostí použitých pružinek v textilních pouzdrech.

Oblíbené jsou taky matrace s dvojí tuhostí, kdy můžete využívat tu stranu matrace, která Vám více vyhovuje.

 

3)Pro koho je matrace určena

- Matrace do dětských postýlek, kde je velmi oblíbené používání matrací z kokosového rouna nebo PUR pěny.

- Pro děti a studenty doporučujeme tvrdší matrace bez profilových zón a nedoporučujeme matrace z paměťových (líných) pěn.

- Nejširší nabídka matrací je pro dospělé, kde si každý vybere podle svých individuálních preferencí.

- Pro seniory doporučujeme spíše měkčí matrace a taky je velmi vhodná vyšší lehací plocha pro snadné vstávání.

- Pro příležitostné spaní (chaty, matrace pro hosty...) jsou vhodné skládací matrace nebo levnější PUR matrace.

- Do hotelů jsou vhodné vyšší matrace s vysokou životností. Kvalitní vysoké pružinové matrace a taštičkové (boxspring) matrace.

 

4)Nosnost matrace

Mezi nejdůležitější kritéria patří hmotnost uživatele matrace. Podle toho zvolíme typ matrace, kdy hmotnost uživatele bude ve středu rozsahu matrace. Dále je velmi důležitá prodyšnost matrace. Pot, který zůstane v matraci uvězněn, je ideální pro množení roztočů. K lepšímu odvětraní matrace pomáhají pružinové rošty, příčné průřezy, nopy na horních deskách nebo speciální vrstvy z přírodních vysoce prodyšných materiálů jako jsou kokos... Dále je velmi důležité, zdali matrace bude uložená na vzdušném lamelovém roštu nebo na pevném roštu bez možnosti proudění vzduchu.

 

5)Všeobecné informace a doporučení

Rozměr matrace. Délka matrace by měla být o 20-30 cm delší než uživatel. Pro dospělé se doporučuje šířka matrace 90 cm. Výška matrace by měla být minimálně 15 cm, ale také výška lehací plochy je velmi důležitá pro snadné vstávání. Potah matrace by měl být snímatelný, pratelný. U dětí, kterým se stávají občasné noční příhody anebo pro osoby dlouhodobě nemocné, upoutané na lůžko doporučujeme používat chránič matrací.

Matracový chránič je velmi praktickou pomůckou, vhodný je také pro alergiky, protože zabraňuje množení roztočů a bakterií. Chránič matrací se snadno udržuje (praní při teplotě max. 60 °C). Matracový chránič nežehlíme, nebělíme ani chemicky nečistíme.

 

6)Atypické rozměry matrací a roštů

V našem internetovém obchodě lze také zakoupit matraci atypických rozměrů. Stačí e-mailem zaslat poptávku s požadovanými rozměry matrace nebo lamelového roštu. Dále je důležitý kontakt na Vás, abychom měli kam zaslat cenovou nabídku. Jelikož jsme výrobci máme krátké dodací lhůty a příznivé ceny.

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz